Często zadawane pytania

Galaxy Star Wars PBF

Czym jest Galaxy Star Wars PBF?
Galaxy Star Wars PBF jest grą typu RPG (Role Playing Game) i PBF (Play By Forum). Jest to gra fabularna, gdzie odgrywa się swoją postać opisując jej działania postami na forum. Na twoje działania odpowie ci Mistrz Gry, który przeplata swoimi postami twoje - w taki sposób toczy się cała rozgrywka.

Galaxy Star Wars PBF istnieje od 2006 roku i jest obecnie najstarszym polskim PBF-em Star Wars, a także jednym z trzech najstarszych wciąż działających PBF-ów w ogóle i jednym z największych for przeznaczonych do gier w polskim internecie. Więcej o historii gry możesz przeczytać na Portalu Gry.
Na górę

Jak rozpocząć grę na Galaxy Star Wars PBF?
Rozpoczęcie gry na Galaxy Star Wars PBF jest bardzo proste i wymaga zaledwie kilka kroków, jakimi są: wybór klasy początkowej, rasy twojej postaci i jej imienia. Wszystkie kroki w sposób przystępny opisane są w dziale Szybki Start na Portalu Gry. Rejestracja jest całkowicie darmowa (tak jak cała gra) i nie powinna zająć ci dłużej jak kilkanaście minut. W przypadku wszelkich pytań i wątpliwości zawsze możesz się z nami skontaktować.
Na górę

Co powinienem przeczytać przed rozpoczęciem gry?
Powinieneś przeczytać tylko to, co jest ci niezbędne do założenia konta i co jest opisane w dziale Szybki Start. Kolejne działy będą ci potrzebne dopiero w trakcie samej rozgrywki, a wszystkich informacji nie musisz wcale zapamiętywać.
Na górę

W jaki sposób mogę skontaktować się z Mistrzami Gry?
Jeśli wysłałeś już formularz i zarejestrowałeś się w grze to teraz pozostaje ci czekać na to, aż Mistrz Gry aktywuje twoją postać. Możesz też napisać do nas przed gra korzystając w tym celu z Facebooka, albo Discorda. W każdym momencie w najważniejszych sprawach dotyczących forum powinieneś kontaktować się z własnym Mistrzem Gry (GM, GM2, GM3), lub głównym Mistrzem Gry, Seniorem (GM). W tym celu możesz pisać prywatną wiadomość na forum lub przez Discorda.
Na górę

Gdzie szukać dodatkowych informacji dotyczących gry?
Wszystkie informacje dotyczące gry są dostępne na Portalu Gry, a także tutaj, w dziale FAQ. Jeśli jednak wyczerpałeś wszelkie możliwości szukania odpowiedzi to możesz skorzystać z forum i zadać pytanie społeczności w Shoutboxie lub na kanale Discorda. Mistrz Gry także może udzielić ci odpowiedzi i możesz pisać do niego prywatną wiadomość lub na kanale FAQ Discorda.

Jeśli chodzi o dodatkowe informacje dotyczące uniwersum gry to powinieneś korzystać przede wszystkim ze źródeł fandomu, jakimi sa anglojęzyczna Wookieepedia (polecana) oraz polska Biblioteka Ossus. Możesz też korzystać z podręczników RPG do Star Wars firm Fantasy Flight Games i Wizards of the Coast (nie we fragmentach dotyczących mechaniki), czy bazować na informacjach z gry Star Wars: The Old Republic, która obejmuje też okres w którym toczy się gra na Galaxy Star Wars PBF.
Na górę

Informacje dotyczące rejestracji nowej postaci

Dlaczego i jak długo muszę czekać na aktywację?
Aktywacja twojego konta (postaci) nie jest szybkim procesem i może zająć do 48 godzin. W tym czasie mistrz gry wypełni ci wszystkie pola profilu, znajdzie dla ciebie avatar, a także przydzieli początkowy ekwipunek. Aktywacja postaci sama w sobie trwa przynajmniej dwadzieścia minut i Mistrzowie Gry zazwyczaj przeprowadzają ją tego samego dnia lub następnego.

Jeśli dalej nie masz aktywowanego konta po upływie 48 godzin możesz w jego sprawie zadać pytanie na naszym kanale Discorda lub przez Facebooka. Weź też pod uwagę, że konto wypełnione z rażącymi błędami (np. bez klasy postaci i z nickiem będącym ksywą, jak np. 'Mariusz', a nie imieniem postaci) może zostać usunięte.
Na górę

Jakie są zasady avatarów dla postaci?
Avatar twojej postaci dobiera Mistrz Gry i to on ustala też jej wygląd. Jeśli nie akceptujesz wyboru Mistrza Gry to zawsze i w każdej chwili możesz zaproponować mu własną grafikę na avatar dla swojej postaci. Mistrz Gry może jednak odmówić uznania twojej propozycji np. z powodu wyglądu niepasującego do twojej rasy, do twojej profesji, czy zbyt słabego i gryzącego się ze stylem forum wykonania grafiki (odpadają np. wszystkie rysunki w stylu manga).
Na górę

Czy mogę grać więcej niż jedną postacią?
Nie. Każdy użytkownik może grać tylko jedną postacią i próba założenia multikonta jest karana ostrzeżeniem lub banem. Jest tak dlatego, że czas Mistrzów Gry jest ograniczony i gracze z wieloma postaciami zabieraliby czas odpisów innym użytkownikom - dlatego na Galaxy Star Wars PBF można grać jedynie jedną postacią jednocześnie.
Na górę

Czy pisanie karty postaci na początku gry jest obowiązkowe?
Nie jest. Wszystkie Karty Postaci powinny trafiać do działu Database na forum i zachęcamy wszystkich do pisania Kart Postaci - zwłaszcza jeśli mają już konkretne oczekiwania dotyczące startowego miejsca swojej rozgrywki, rodziny swej postaci, jej przeszłości itd. Jeśli jednak nie napiszesz Karty Postaci to mistrz gry wymyśli twoje backstory za ciebie i nie jest to żadnym problemem. Za napisaną Kartę otrzymasz jednak bonus w postaci dodatkowych poziomów na start. Bonus ten jest większy jeśli napiszesz Kartę Postaci przed rozpoczęciem gry (przed napisaniem pierwszego posta w swojej lokacji).
Na górę

Czy muszę zaznajamiać się z całą mechaniką gry?
Nie musisz. Jedyne, co musisz znać to twoja Klasa Postaci, by móc odpowiednio rozdać punkty, gdy awansujesz na następny poziom. Musisz też znać dostępne umiejętności z działu Umiejętności. Wszystko od rozdziału Przeliczniki jest już jednak totalnie nieobowiązkowe i w czasie gry wszelkie kalkulacje dotyczące mechaniki wykonuje za ciebie Mistrz Gry.
Na górę

Czy mogę zmienić lokację początkową lub ekwipunek startowy?
W przypadku lokacji jest to możliwe, jeśli zawrzesz takie informacje w swojej Karcie Postaci. Musisz wtedy napisać na jakiej planecie zaczyna się w tym momencie twoja przygoda. W innym wypadku rozpoczniesz grę na lokacji przydzielonej ci przez Mistrza Gry, który dopasuje ją do twojej klasy i frakcji. Jeśli chodzi o ekwipunek startowy to nie podlega on negocjacji i dodatkowe przedmioty musisz po prostu zdobyć w czasie gry, fabularnie.

Jedi otrzymują miecz świetlny losowego koloru, szatę Jedi i komunikator, sumę 4 000 kredytów, a także statek kosmiczny.
Sithowie - Akolici otrzymują vibromiecz, szatę akolity i losową sumę kredytów do przedziału 3 000 kredytów.
Pozostali otrzymują sumę kredytów od 200 do 30 000 w zależności od klasy postaci (najwięcej na start otrzymuję Fringerzy), a także podstawową broń dla swojej profesji (vibronóż, vibromiecz, pistolet blasterowy lub inne), podstawowy strój i losowo dodatkowy sprzęt.
Na górę

Najczęściej zadawane pytania dot. gry

W jakim czasie/której osobie pisać posty w grze?
Możesz pisać zarówno w czasie teraźniejszym, jak i przeszłym. A także w pierwszej lub trzeciej osobie. Mistrz Gry dopasuje się do ciebie i nie stanowi to żadnego problemu.
Na górę

Czy zawsze muszę czekać na odpis Mistrza Gry?
Tak. Nie możesz pisać dwóch postów w lokacji, ani dwóch postów pomiędzy postami Mistrza Gry. Wyjątkiem są dialogi z innymi graczami - jeśli Mistrz Gry wyda zgodę to możesz przeplatać posty z innymi postaciami graczy znajdującymi się w tej samej lokacji, jeśli są to same dialogi.
Na górę

Co to są Umiejętności Specjalne?
Umiejętności specjalne są losowane i reprezentują wrodzone umiejętności twojej postaci. To dodatkowe 40 punktów Umiejętności lub także dodatkowa, wrodzona technika mocy dla postaci posługujących się nią.
Na górę

Czy mogę spotkać innych graczy w rozgrywce i grać wspólnie?
Oczywiście. Wszystkie postacie prowadzone przez innych graczy mogą się z tobą spotkać, jeśli znajdą się w tej samej lokacji jednocześnie i Mistrz Gry napisze ci, że zauważasz taką postać. Możesz też grać wspólnie z innymi i umawiać się na wspólną fabułę przed założeniem kont, pisząc po prostu w tej sprawie do Mistrza Gry.
Na górę

W jaki sposób rozdawać punkty za poziomy, które zdobyłam_em?
Patrzysz na swoją klasę postaci i jej zasady przydzielania punktów, a następnie piszesz jakie punkty umiejętności sobie dodajesz robiąc to pod postem gry. Czyli np.:

[Treść twojego posta w grze]
/Umiejętności: +1 do walki z dystansu, +1 do wigoru
Na górę

W jaki sposób moja postać zdobywa punkty doświadczenia?
Twoja postać zdobywa doświadczenie wykonując z powodzeniem zadania związane z jej profesją/klasą. Jako Jedi Guardian będziesz nagradzany głównie za walkę i osiągnięcia z nią związane, ale też za wykonywanie misji i inne rzeczy. Jako np. twórca broni Fringer będziesz oceniany za coraz lepsze bronie, które stworzysz. Jako biznesmen za zysk i poszerzanie swoich wpływów itd. Co ważne - doświadczenie jest uzależnione od działań oraz sukcesów i same posty gry, czy dialogi niekoniecznie dadzą ci kolejne poziomy.
Na górę

W jaki sposób moja postać może podróżować lub zdobywać nowe przedmioty?
Twoja postać może podróżować wchodząc na statek i przenosząc się nim z lokacji na lokację. Możesz też wejść w posiadanie własnego statku. Wszystko odbywa się jednak fabularnie i gdy twój statek wystartuje z orbity danej planety i zacznie się zbliżać do innej to Mistrz Gry zabierze ci dostęp do starej lokacji i da dostęp do tej nowej.

W przypadku przedmiotów wygląda to podobnie. Musisz fabularnie udać się do sklepu i wykonać zakup, albo wejść w posiadanie danych przedmiotów inaczej, np. kradnąc, czy zdobywając od innych za wykonane zadania.
Na górę

Czy kolejność odpisów graczy w rozgrywce ma znaczenie?
Tylko w przypadku samych dialogów. Jeśli dwóch graczy znajduje się w tej samej lokacji i walczą to o tym, kto działa jako pierwszy decyduje Inicjatywa:

Aby obliczyć, który z graczy wykonuje swój ruch jako pierwszy porównywana jest ich Sprawność. Na drugim miejscu liczy się zaś Spostrzegawczość. Postać z wyższą Sprawnością wykonuje swój ruch jako pierwsza, choć postać z niższą Sprawnością może do niej doliczyć swój współczynnik Spostrzegawczości, wtedy jeśli jej łączna suma Sprawności i Spostrzegawczości jest równa lub wyższa od Sprawności gracza z wyższą Sprawnością to gracz broniący się może zdążyć zareagować na ruch swojego przeciwnika w tym samym momencie, w którym on podejmie działanie.

Jeśli postacie dwóch graczy tylko rozmawiają to GMi biorą wtedy pod uwagę kolejność postów, jako kolejność ich wypowiedzi.
Na górę

Czy klasa postaci określa mój zawód?
Nie. Możesz być Sith Warriorem i zająć się sprzedażą mebli na Tatooine (był taki przypadek). Ale będziesz miał wtedy trudność z realizacją swoich zadań jeśli nie będziesz miał odpowiednich punktów i bonusów. Klasa (a zwłaszcza twoje punkty) powinna więc być dopasowana do tego, co planujesz, by po prostu ułatwić ci odniesienie sukcesu.
Na górę

Informacje dotyczące uniwersum gry

Czy by grać muszę doskonale znać realia świata Star Wars?
Nie. Wystarczy ci podstawowa wiedza dotycząca podstawowych filmów i ogólnych realiów. Obecne czasy to wojna pomiędzy Republiką i Zakonem Jedi oraz Imperium i Sithami. Jedi korzystają z jasnej strony mocy, Sithowie zaś z ciemnej. W większości przypadków tworzysz własną historię, a mistrz gry poda ci niezbędne informacje w czasie gry. Wystarczy, że podobają ci się Gwiezdne Wojny.

Oczywiście byłoby jeszcze lepiej, gdybyś znał_a bliżej np. fabułę gry Star Wars: The Old Republic, która częściowo ma miejsce w czasie epoki naszej gry, czy przeczytał_a powieści z serii The Old Republic (Revan, Oszukani, Fatalny Sojusz, Zagłada), czy też komiksy z serii Starej Republiki lub gry KOTOR i KOTOR2, ale w żadnym wypadku nie jest to obowiązkowe.
Na górę

Kiedy dokładnie dzieje się rozgrywka na Galaxy Star Wars PBF?
Jest to okres Starej Republiki, około 3700 lat przed wydarzeniami w pierwszym filmie Star Wars IV: Nowa Nadzieja. Jest to okres na dwa wieki po wydarzeniach w grze Knights Of The Old Republic. Częściowo w tym samym okresie dzieje się fabuła gry MMORPG - Star Wars: The Old Republic. Zegar gry z dokładnym rokiem w grze znajduje się po prawej stronie na Forum.
Na górę

Jak liczymy daty w uniwersum gry? Jaki jest kalendarz?
Na nasze potrzeby odliczamy lata do Bitwy o Yavin (Wybuchu Pierwszej Gwiazdy Śmierci). W związku z tym kalendarz "się cofa". Jeśli widzisz datę 3655 BBY to oznacza, że jesteśmy 3655 lat przed Bitwą o Yavin. A jeśli np. jakaś postać urodziła się w roku 3675 BBY to oznacza, że w roku 3655 BBY ma dokładnie dwadzieścia lat. W takim trybie powinieneś też wpisać datę urodzenia swojej postaci podczas rejestracji.

Postacie żyjące w grze nie odliczają jednak lat do wydarzenia, które odbędzie się za ponad 3600 lat. Wewnątrz gry posługują się Kalendarzem Republiki. Rokiem 0 jest w nim rok 25,053 BBY, kiedy założono Republikę. Dla Sithów rokiem 0 jest natomiast rok 5000 BBY.
Na górę

Czy moje działania mogą zmienić bieg historii Galaktyki?
Nie. Wydarzenia w uniwersum gry są kanoniczne i twoje działania mogą mieć bardzo duży wpływ, lecz nie zmienią kluczowych losów Galaktyki. Oznacza to, że nie zabijesz Imperatora, czy nie zostaniesz Kanclerzem Republiki, jeśli w tym czasie już taki jest. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zrobić własnego Imperium gdzieś indziej w Galaktyce, czy stać się jednym z najpotężniejszych użytkowników mocy.
Na górę

Jak często zmienia się data (rok) w grze?
Zmieniamy datę mniej więcej 2-3x do roku. Oznacza to, że jeden rok w realu to 2-3 lata w uniwersum gry Galaxy Star Wars PBF.
Na górę

Czy jest gdzieś dostępna informacja dot. sytuacji na froncie w Galaktyce?
Tak. W dziale Holobank na forum znajdziesz mapę galaktycznej sytuacji i frontów, która zmienia się z każdym rokiem.
Na górę

Regulamin Galaxy Star Wars PBF

Regulamin Galaxy Star Wars PBF
I - Używasz kulturalnego języka i tak samo się zachowujesz
II - Szanujesz innych użytkowników i administratorów
III - Samemu nie dajesz sobie Avatara, podpis nie może być zbyt długi/wulgarny
IV - Nie tworzysz samodzielnie tematów na forum w tematach gry
V - Nie piszesz za postaci innych użytkowników, ani NPC, nie decydujesz za innych
VI - Nie piszesz więcej niż jednego posta między postami Mistrza Gry
VII - Piszesz tylko i wyłącznie w jednym temacie naraz
VIII - Nie decydujesz o wydarzeniach, lecz tylko o swojej postaci
IX - Nie niszczysz atmosfery w grze niefabularnymi zachowaniami
X - Pilnujesz przyjaznej i sprzyjającej grze atmosfery na forum i na Discordzie/naszym FB
Na górę

Zasady dotyczące samej rozgrywki
1. Tworzenie postaci

1.1 Nick postaci nie może być niefabularny, zabronione są imiona, np. "Mariusz", czy dodawanie sobie "Darth" i "Lord" bez posiadania tych tytułów. Rejestracja z nieprawidłowym, niefabularnym i nieklimatycznym nickiem może być powodem do usunięcia konta bez aktywacji
1.2 Wymagana jest data urodzenia pasująca do długości życia rasy, inna może być zedytowana przez Mistrza Gry
1.3 Nie można tworzyć postaci z rasami, które nie mają przynależności do wybranej przez ciebie Frakcji, w takim wypadku rasa lub frakcja mogą zostać zedytowane przez Mistrza Gry lub konto może zostać usunięte
1.4 Nie oczekuj, że twoja postać będzie miała wysoki poziom, czy niesamowite przedmioty wymyślone przez ciebie tylko dlatego, że wpiszesz je w Karcie Postaci, ekwipunek startowy jest ograniczony i poza drobiazgami nie można mieć na niego wpływu

2. W czasie rozgrywki

2.1 Zakazane jest niefabularne zachowanie, czy wykazywanie się wiedzą, której twoja postać nie ma prawa posiadać. Może być powodem do otrzymania ostrzeżeń i kar
2.2 Karze podlegają też wszystkie zachowania psujące klimat i atmosferę gry, np. nieuzasadnione przekleństwa, nawiązywanie do rzeczy spoza uniwersum gry, czy celowe rujnowanie wspólnej fabuły graczom bez uzasadnienia z perspektywy twojej postaci
2.3 Tak samo karze podlega celowe i niefabularne dążenie do zabicia swojej postaci (w tym wypadku kolejna postać może zostać zaprojektowana przez Mistrzów Gry zamiast gracza)
2.4 Mistrz gry może też zwrócić ci uwagę na niezgodne z fabułą zachowania postaci, które należy wtedy poprawić

3. Zawieszanie postaci

3.1 Regułą jest, że ponad dwutygodniowa nieobecność powinna być przez gracza usprawiedliwiana – inaczej jego postać może zostać automatycznie skasowana – także po to, aby nie blokować innym możliwości gry
3.2 Rejestrując się w grze bądź więc przygotowany do regularnej gry, jeden odpis w fabule raz na kilka dni to minimum, aby móc prowadzić ciągłą i spójną rozgrywkę
3.3 Postać, która blokuje rozgrywkę we wspólnej fabule dla wielu graczy może zostać skasowana już po upływie 5 dni (bez wcześniejszego usprawiedliwienia) lub 10 dni (z wcześniejszym usprawiedliwieniem)

4. Zasady dotyczące odpisów

4.1 Regułą jest, że Mistrz Gry stara się odpisywać przynajmniej raz na 48 godzin lub częściej
4.2 Jeśli nie otrzymałeś odpisu przez ponad 48 godzin masz prawo przypomnieć się Mistrzowi Gry
4.3 Po upływie miesiąca bez odpisów od Mistrza Gry masz prawo domagać się skasowania swojej postaci
4.4 Tylko Mistrzowie Gry w swoim gronie decydują o tym, który z nich poprowadzi rozgrywkę któremu graczowi
Na górę

Zasady dotyczące dodatkowych kanałów komunikacji
1.1 Poza Forum jedynymi sposobami komunikacji w grze jest Galaxy Shoutbox, Galaxy Discord i Facebook
1.2 Obowiązują tam te same ogólne zasady, co na Forum, a także dodatkowo oddzielne regulaminy (jeśli istnieją)
Na górę

Zasady dotyczące zachowania poza grą
1.1 Karane na Galaxy Star Wars PBF może być też nieuzasadnione krytykowanie i obrażanie użytkowników Galaxy i Mistrzów Gry, a także nieuzasadniony hejt na grę poza nią i jej kanałami komunikacji, np. na innych forach czy stronach
Na górę

Ostrzeżenia i kary
1.1 Karany może być: spam, zbyt duża liczba gifów i obrazków, pisanie na nieodpowiednim kanale, zakłócanie porządku, działanie na szkodę gry i jej reputacji, napastliwość i ataki personalne lub będące przejawami hejtu komentarze ad personam, wrzucanie nieodpowiednich treści dla kanału (także powyżej 18 roku życia i nieodpowiednich dla dzieci), a także prezentowanie postaw: antysemickiej, faszystowskiej homofobicznej, transfobicznej, ageistowskiej, rasistowskiej, ksenofobicznej, czy seksistowskiej
1.2 W przypadku Discorda Galaxy obowiązuje oddzielny, osobny regulamin dostępny na kanale #lądowisko

Istnieją cztery typy kar przyznawanych przez Mistrzów Gry oraz moderatorów:

1) Upomnienie
- Otrzymuje je każdy, kto w mało inwazyjny sposób naruszy któryś z punktów regulaminu, nie ma dalszych konsekwencji
2) Ostrzeżenie
- Otrzymuje je każdy kto naruszy któryś z punktów regulaminu, powyżej 3 na forum powoduje przyznanie kolejnych kar
3) Izolacja
- Czasowe zawieszenie może dotyczyć tylko dostępu do Forum, do Shoutboxa i trwać maksymalnie do 1 roku
4) Banicja
- Bezterminowe zawieszenie zarówno na forum, jak i na Discordzie
Na górę

Prawa autorskie
Kwestie Praw Autorskich: Rasy, duża część botów, statki, planety, historia, bronie, droidy, frakcje oraz klasy są oparte w większości na Gwiezdnych Wojnach (na tyle ile to możliwe). Do wszystkich nazw własnych prawa posiada Lucasfilm ltd. lub inny prawny właściciel wskazany przez licencjodawcę. Grafiki wykorzystane na stronie gry należą do ich autorów i właścicieli. Zasady napisane przez GM Ostatnia Wersja 2.6 z 7 Marca 2023 roku. Aktualne do pokazania się nowszej wersji. Wszelkie prawa do samych zasad (tekstu) czy ich fragmentów posiada Galaxy PBF. Chyba że jest to nazwa, zdjęcie lub cokolwiek co istnieje w świecie Star Wars wtedy prawa posiada Lucasfilm, lub inny prawny właściciel wskazany przez licencjodawcę. Administratorzy, właściciele gry Galaxy nie ponoszą żadnych korzyści materialnych z prowadzenia strony. Kopiowanie i rozmieszczanie bez zgody autora publicznie zasad i informacji zawartych na całym portalu, grozi konsekwencjami. (EN) Galaxy Star Wars PBF is non-profit, local & fan-made Play By Forum Game. All rights to Star Wars, pictures etc. reserved to Lucasfilm ltd. or their respective owners.
Na górę